fbpx

Hitra dostava (1-3 dni). Brezplačna dostava pri naročilih nad 30 €.

Dne 18.3.2020 smo spremenili pogoje poslovanja in sicer, računi in navodila se več ne pošiljajo v tiskani obliki, ampak samo v elektronski obliki na elektronski naslov ki ga navedete ob naročilu.

Hitra dostava (1-3 dni). Brezplačna dostava pri naročilih nad 30 €.

Dne 18.3.2020 smo spremenili pogoje poslovanja in sicer, računi in navodila se več ne pošiljajo v tiskani obliki, ampak samo v elektronski obliki na elektronski naslov ki ga navedete ob naročilu.

  • 0
    • V košarici ni izdelkov.
kako-psu-prepreciti-pobiranje-smeti-in-iztrebkov

Dobri pasji lastniki vestno skrbimo, da imajo naši psi vedno na voljo svežo vodo, da jedo kakovostno in zdravo pasjo hrano, da so okopani in negovani … Zato se naravnost zgrozimo, ko na sprehodu zalotimo psa s tujim iztrebkom v gobcu, ali pa s kakšnim kosom starega kruha, kostjo, ki jo je pobral nekje spotoma …

Ne glede na to kako si prizadevamo, da so naši ljubljenčki snažni in dišeči, ostaja dejstvo, da je pasji okus pač bistveno drugačen od človeškega. Ljudje ne maramo vonja pokvarjene hrane, urina, iztrebkov ali razkrajajočih se živali, psom pa so to eni izmed najljubših vonjev, ki zanje predstavljajo pravo poslastico. In tako je tudi z odvrženo hrano in iztrebki, ki jih najdejo na sprehodu. Ker pa je pobiranje odvržene hrane in iztrebkov zanje vendarle nevarno, si moramo prizadevati, da tako vedenje kolikor je le mogoče preprečimo.

Zakaj psi pobirajo iztrebke?

Uživanje iztrebkov (ali strokovno koprofagija) je pogostejša vedenjska motnja pri mladičih, vseeno pa se z njo srečuje tudi veliko lastnikov odraslih psov.

Pes, ki vohlja za iztrebki

Nekaj najpogostejših razlogov zakaj psi jedo tuje (ali lastne) iztrebke:

  • Dolgočasje – kadar psi v svojem vsakdanu nimajo dovolj mentalne stimulacije in zaposlitve, se lahko pojavi tovrstno vedenje, ko si pes sam poskuša najti zaposlitev;
  • Pomanjkanje pozornosti – psi, ki trpijo za pomanjkanjem pozornosti pogosto počno stvari, za katere vedo, da bodo kaznovani (ali pa vaše razburjanje razumejo kot igro), da pridobijo lastnikovo pozornost;
  • Stres ali anksioznost – če se uživanje iztrebkov pojavi nenadoma, je lahko znak druge psihološke motnje, s katero se pes sooča na ta način;
  • Neprimerno bivalno okolje – kadar je njihovo okolje polno iztrebkov (npr. vrt, kjer se pes redno iztreblja ali pesjak, ki se ga ne pospravlja), lahko sami poskrbijo za čistočo tudi na tak način, da iztrebke pojedo;
  • Preprosto všeč jim je okus – pogosto uživanje iztrebkov ni znak, da je s psom kaj narobe, ampak mu iztrebki dišijo zato, ker je v njih neprebavljena hrana. Psi imajo še posebej radi mačje iztrebke, saj je mačja hrana bolj bogata z beljakovinami;

Zakaj je pobiranje iztrebkov nevarno za pse?

Če odmislimo to, da je pobiranje iztrebkov drugih psov, mačk ali živali neokusno, je v prvi vrsti problem predvsem v tem, da pes preko iztrebkov drugih živali pride v stik z nevarnimi bakterijami in paraziti. Uživanje iztrebkov lahko povzroči tudi bruhanje in akutno diarejo.

Zakaj psi pobirajo smeti in odvrženo hrano?

Še pogosteje kot pobiranje iztrebkov pa se pri psih pojavlja pobiranje odvržene hrane, ostankov hrane in z njo povezanih smeti (na primer embalaže). Odgovor na vprašanje zakaj psi pobirajo smeti in odvrženo hrano je pravzaprav enostaven – človeška hrana jim diši, pa naj bojo to mesni izdelki in kosti, ali pa star kruh. Dejstvo, da večini psov ta hrana ni dostopna, ker si lastniki prizadevamo, da jih hranimo s kakovostno, psom prilagojeno hrano, jim seveda naredi človeško hrano in ostanke še zanimivejše. Žal pa živimo v času, ko je (neprimerno) odvržene hrane veliko, vse pogostejši pa so celo primeri, ko je hrana namerno nastavljena in zastrupljena.

pes, ki pobira smeti

Zakaj je pobiranje odvržene hrane nevarno za pse?

Hrana, ki jo ljudje iz različnih razlogov odvržejo v naravo, je pogosto stara, izpostavljena številnim bakterijam in žuželkam, lahko je že v osnovi strupena oziroma škodljiva za pse, lahko pa je celo namerno zastrupljena. Žal je primerov, ko ljudje psom in prostoživečim živalim nastavljajo zastrupljeno hrano vse več.  

Kosti, ki jih ljudje odvržejo za zunaj živeče živali so pogosto prekuhane in kot take neprimerne za uživanje. Pes se lahko s takšno kostjo zastrupi, lahko pa se mu tudi zatakne v gobcu, žrelu ali prebavnem traktu.

Ker ne poznamo izvora hrane in morebitnih nevarnosti, ki jih ta predstavlja za psa, psu nikoli ne smemo pustiti hranjenja s hrano, ki jo najde na sprehodu.

Kako psu preprečimo pobiranje iztrebkov, odvržene hrane in smeti?


Če je pes nagnjen k pobiranju iztrebkov, hrane ali smeti na sprehodu, ga je v prvi vrsti potrebno imeti ves čas pod nadzorom, torej na povodcu in na očeh. Vedno moramo biti korak pred njim, opazovati okolico okrog sebe in psa pravočasno odvrniti od tega, da bi smet pobral.

Preprečevanje pobiranja smeti in iztrebkov v praksi pomeni, da moramo zanesljivo obvladati troje:

  • Pridobivanje pozornosti psa
  • Odpoklic psa, kadar je ta spuščen
  • Povelje »pusti«

Dokler pes ne obvlada povelja pusti, nima 100 % zanesljivega odpoklica in ne znamo pridobiti njegove pozornosti, mora biti pes vedno na kratkem povodcu, v najhujših primerih pa mu lahko pobiranje preprečimo tudi z uporabo nagobčnika. Vedeti pa morate, da omejevanje prostora in nagobčnik vedenja ne bosta odpravila, zgolj preprečila mu bosta pobiranje. Če želimo vedenje tudi odpraviti, potem je treba delati na pozornosti, odpoklicu in povelju pusti.

Še nekaj namigov, ki lahko pomagajo preprečiti pobiranje hrane in iztrebkov na sprehodih:

  • Če pes zunaj konstantno išče hrano, lahko to pomeni, da je lačen. Poskusno mu povečamo dnevni obrok za približno 10 %;
  • Psa nahranimo tik pred sprehodom, saj bo tako manj motiviran za iskanje hrane;
  • Psu redno ponudimo »smrdljive« priboljške: surove ali sušene vampe, goveja pljuča, bikovke in druge suhomesnate proizvode z intenzivnim vonjem, saj psi, ki redno dobivajo takšne priboljške manj iščejo hrano na sprehodih;
  • Psu zagotovimo veliko mentalne stimulacije v obliki iger, iskanja, interaktivnega hranjenja;
  • Prakticiramo aktivne sprehode, kjer se s psom ves čas aktivno ukvarjamo, treniramo poslušnost, vadimo pozornost, se z njim igramo;

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja